Medisch specialisten maken zich grote zorgen over de gebrekkige beschikbaarheid van patiëntgegevens, bleek onlangs uit een enquête van de Federatie Medisch Specialisten (FMS). Doordat ict-systemen niet op elkaar aansluiten, beschikken zij vaak niet over alle benodigde gegevens. Dat brengt onder meer de patiëntveiligheid in gevaar, aldus de FMS.
De medisch specialisten dringen er bij minister en Tweede Kamer op aan om te bevorderen dat er snel een landelijke, uniforme infrastructuur van digitale gegevensuitwisseling komt. Kind & Ziekenhuis sluit zich aan bij die wens. Ouders van kinderen met een zorgbehoefte ondervinden als geen ander de nadelen van de huidige versnippering van patiëntgegevens.
Doorgeefluik
Door het ontbreken van een uniform systeem fungeren ouders in de praktijk vaak zelf als doorgeefluik van de patiëntgegevens van hun kind – met alle risico’s van dien. Dat bleek in 2023 uit onderzoek door Kind & Ziekenhuis. Een goed werkende digitale persoonlijke gezondheidsomgeving (PGO) speciaal voor kinderen en ouders zou uitkomst bieden: het zou ze controle en regie geven. Ook hier is een uniforme digitale infrastructuur voor nodig.
Functioneel ontwerp
In dit onderzoek vroeg Kind & Ziekenhuis ouders naar hun behoefte en wensen ten aanzien van zo’n PGO. Op basis hiervan maakten we samen met de ouders een functioneel ontwerp voor een digitale PGO voor kind en gezin. Een samenvatting van het onderzoek en het functioneel ontwerp zijn beschikbaar op de website van Kind & Ziekenhuis.
Meer info:
Naar het onderzoek van Kind & Ziekenhuis en het functioneel ontwerp voor een PGO
Naar de enquête van de Federatie Medisch Specialisten
Naar de roep van medisch specialisten en andere zorgpartijen om een landelijke infrastructuur